Opłata reklamowa 2015

Ustawa krajobrazowa nałoży 
nowe podatki na zarządzających reklamami zewnętrznymi.

Została ona podpisana przez Bronisława Komorowskiego 15 maja 2015 r. i ogłoszona. Jako akt prawny wejdzie więc w życie 11 września 2015 r.

Nowe przepisy dadzą gminom podstawę prawną na wprowadzenie opłaty reklamowej od przydrożnych bilbordów, tablic reklamowych lub urządzeń o przeznaczeniu reklamowym.

Celem nowych przepisów jest przede wszystkim próba prawnego uregulowania branży reklamowej w Polsce, która w wielu przypadkach działa w szarej strefie i pozbawiona jest jakiegokolwiek nadzoru. Gminom brakowało do tej pory narzędzia pozwalającego na unormowanie tego rynku i ukrócenie samowoli reklamobiorców.

Kancelaria prezydencka liczy, że nowe przepisy: „powstrzymają degradację krajobrazu oraz zapewnią jego zachowanie, w szczególności poprzez wprowadzenie możliwości reglamentacji działalności polegającej na instalowaniu tablic i urządzeń reklamowych”.

Ustawa „krajobrazowa” wprowadza zmiany m.in w:

  • Ustawie o drogach publicznych z dnia 21 marca 1985 r.,
  • ustawie o podatkach i opłatach lokalnych z dnia 12 stycznia 1991 r.,
  • ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z dnia 27 marca 2003 r.
  • ustawie o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r.

Czym jest opłata reklamowa?

Opłata reklamowa będzie mogła zostać wprowadzona przez uchwałę rady danej gminy. Składać się będzie z dwóch części – stałej opłaty za sam obiekt/instalację oraz opłaty zmiennej wynikającej z dostępnej powierzchni reklamowej.

  • Opłata stała będzie mogła wynieść do 2.50 zł dziennie.
  • Opłata zmienna będzie mogła wynosić do 20 gr. za każdy 1 metr kwadratowy powierzchni.

Jak łatwo obliczyć, przeciętnej wielkości bilbord będzie mógł wygenerować dla gminy przychód w postaci podatku o wysokości ok. 2.000 zł rocznie.  Przepisy spotkały się ze sprzeciwem branży reklamowej, która prognozuje spadek zysków spowodowanych wejściem w życie nowych regulacji.

Zwolnieni z opłaty

Wprowadzana opłata ominie tablice reklamowe niewidoczne bezpośrednio z przestrzeni publicznej oraz tablice rozumiane jako szyldy reklamowe firm i organizacji. Nowy podatek ominie również tablice informacyjne, których obowiązkowe rozmieszczenie jest regulowane poprzez przepisy i regulacje prawne.

Z jej uiszczenia zwolniono wszelkie reklamy zewnętrzne zarządzane i publikujące treści związane z praktyką religijną, funkcjonowaniem kościoła oraz działalnością związków wyznaniowych.

Odpowiedzialność za unikanie opłaty

Dodatkowe wpływy do budżetu mają motywować gminy do stałego nadzoru nad pojawiającymi się w przestrzeni miejskiej reklamami. Ustawodawca przewidział procedury karne dla osób lub podmiotów uchylających się od płacenia nowego podatku.

W zapisie przyjęto możliwość nałożenia na właściciela nieruchomości, na terenie której znajduje się reklama kary pieniężnej w wysokości do 40-krotnej opłacie zmiennej, powiększonej o 40-ktoyność opląty stałej za każdy dzień niewywiązywanie się z tego obowiązku.

Kara będzie wyliczana na podstawie terminu wszczęcia postępowania.

Szukasz usług i wsparcia w tym zakresie?
Uzupełnij poniższy formularz.
Przygotujemy indywidualną ofertę!

dni-wolne-od-pracy-2024-czyli-czy-2-maja-trzeba-pracowac

Dni wolne od pracy 2024, czyli czy 2 maja trzeba pracować?

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »
eksport-i-wsto-w-dzialalnosci-zwolnionej-z-VAT-jak-to-działa

Eksport i WSTO w działalności zwolnionej z VAT

W świecie biznesu i inwestycji, dywidenda to znak dobrze prosperującej spółki, a dla udziałowców – oczekiwany przychód. Co jednak, gdy udziałowiec nie dożyje wypłaty dywidendy? W takich okolicznościach pojawiają się pytania dotyczące opodatkowania tej dywidendy, która przechodzi na spadkobierców. Czy podlega ona podatkowi dochodowemu, czy może podatkowi od spadków i darowizn? To zagadnienie jest istotne nie tylko dla spadkobierców, ale również dla firm, które muszą właściwie zarządzać swoimi zobowiązaniami podatkowymi.

Czytaj więcej »
zarzadzanie-kosztami-reprezentacji-i-reklamy

Zarządzanie kosztami reprezentacji i reklamy

W świecie biznesu, gdzie obraz marki i jej percepcja mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu, odpowiednie zarządzanie wydatkami na reprezentację i reklamę jest kluczowe. Zrozumienie, jak efektywnie przekształcić te wydatki w koszty uzyskania przychodu, może być determinantą przewagi konkurencyjnej. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który rzuca światło na ten skomplikowany aspekt zarządzania finansowego.

Czytaj więcej »
sprzedaz-firmowego-samochodu-a-kasa-fiskalna

Sprzedaż firmowego samochodu a kasa fiskalna

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ust/sawy o VAT, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą oraz rolnicy ryczałtowi, którzy sprzedają towary osobom prywatnym, muszą rejestrować taką sprzedaż za pomocą urządzeń fiskalnych. Czy ten wymóg dotyczy także sytuacji, gdy przedmiotem transakcji są pojazdy firmowe?

Czytaj więcej »
stawka-VAT-przy-wycince-drzew

Stawka VAT przy wycince drzew

Rozległa dziedzina usług związanych z zagospodarowaniem terenów zieleni, szczególnie w kontekście wycinki drzew, jest nie tylko złożona ze względu na różnorodność przepisów VAT, ale także kluczowa dla zrozumienia skomplikowanego obrazu obowiązków podatkowych. Nasz artykuł dąży do demistyfikacji, jak należy interpretować i stosować stawkę VAT dla tak specyficznych usług, jak wycinka drzew, w świetle różnorakich typów przedsięwzięć inwestycyjnych.

Czytaj więcej »
bilans-struktura-i-zasady-sporzadzania

Bilans – struktura i zasady sporządzania

Bilans to fundamentalna część sprawozdań finansowych każdej firmy, odzwierciedlająca stan majątkowy i źródła finansowania na określoną datę. Zestawia on posiadane aktywa, czyli wartości należące do firmy, oraz pasywa, które przedstawiają, skąd pochodziły środki na ich zakup. Kluczową cechą bilansu jest równowaga: suma aktywów musi być równa sumie pasywów, wskazując na zbilansowanie źródeł finansowania z wartościami majątkowymi przedsiębiorstwa. Poniżej przedstawiamy wyjaśnienie, na czym polega bilans i jak należy go prawidłowo sporządzić.

Czytaj więcej »

Zobacz co zyskujesz współpracując z nami?!

Nowoczesne usługi księgowe

Dokumenty możesz dostarczać do naszego biura rachunkowego elektronicznie w formie skanów, a jeśli masz swój program księgowy to podłączymy się do Ciebie zdalnie.

Kadra zaufanych ekspertów

Specjalista, z którym rozpoczynasz współpracę staje się Twoim merytorycznym partnerem. Korzystasz z jego kompleksowego wsparcia wtedy, gdy tylko potrzebujesz.

Stały dostęp online

Wszystkie działania związane z naszymi usługami księgowymi i kadrowo-płacowymi możesz załatwić zdalnie np. przesłać dokumenty, sprawdzić stan rozliczeń czy porozmawiać ze swoim specjalistą.

Biuro rachunkowe enova

Korzystasz z nowoczesnych narzędzi, takich jak np. program księgowy enova, e-book czy dostęp do elektronicznych teczek osobowych.

Bezpieczeństwo i komfort

Wszystkie rozwiązania technologiczne, z których korzystamy są w pełni bezpieczne pod względem ochrony danych oraz dostępu do poszczególnych działań.

Edukacja w bonusie

Dzięki swojemu specjaliście Warido, na bieżąco otrzymujesz istotne informacje z obszaru wybranych usług. Poza tym możesz czerpać przydatną wiedzę w naszego bloga i zapisać się do newslettera.